You Are Here: Home » Local News » Democratic Ranking Members on House Committees and Subcommittees

Democratic Ranking Members on House Committees and Subcommittees

Hazel Rogers Democratic Ranking Members on House Committees and Subcommittees

Rep. Hazel Rogers

Democratic Ranking Members on House Committees and Subcommittees

Submitted by Mark Hollis

     TALLAHASSEE, FL – Twenty-two members of the Florida House Democratic Caucus have been appointed as Ranking Members of committees and subcommittees of the Florida House of Representatives. House Democratic Leader Perry Thurston extended his congratulations to those members and his appreciation to House Speaker Will Weatherford for making the appointments.

    “I am pleased that Speaker Weatherford agreed substantially to our Democratic Caucus leadership team’s recommendations for Ranking Member appointments,” said Leader Thurston. “I believe the assignments significantly align legislative talents and experience with the policy needs of our state. I join these members in looking forward to addressing important work ahead.”

    By a Dec. 3, 2012 Memorandum from House Speaker Will Weatherford, the following Members were appointed as Ranking Members for the following committees and subcommittees:

    Appropriations Committee – Rep. Joseph Gibbons; Agriculture & Natural Resources Appropriations Subcommittee – Rep. Mark Pafford; Government Operations Appropriations Subcommittee – Rep. Bruce Antone; Health Care Appropriations Subcommittee – Rep. Janet Cruz; Education Appropriations Subcommittee – Rep. Dwayne Taylor; Justice Appropriations Subcommittee – Rep. Darryl Rouson; Transportation & Economic Development Appropriations Subcommittee – Rep. Reggie Fullwood; Finance and Tax Subcommittee – Rep. Michelle Rehwinkel Vasilinda

    Economic Affairs Committee – Rep. Alan Williams; Economic Development & Tourism Subcommittee – Rep. Hazelle Rogers; Veterans & Military Affairs Subcommittee – Rep. Gwyndolen Clarke-Reed; Transportation & Highway Safety Subcommittee – Rep. Irving Slosberg

    Education Committee – Rep. Betty Reed; Choice & Innovation Subcommittee – Rep. Michelle Rehwinkel Vasilinda; K-12 Subcommittee – Rep. Gwyndolen Clarke-Reed; Higher Education & Workforce Sub-committee – Rep. Perry Thurs-ton, Jr.

    Health & Human Services Committee – Rep. Mia Jones; Health Innovation Subcommittee – Rep. Joseph Gibbons; Health Quality Subcommittee – Rep. Daphne Campbell; Healthy Families Subcommittee – Rep. Lori Berman

    Judiciary Committee – Rep. Elaine Schwartz; Civil Justice Subcommittee – Rep. Cynthia Stafford; Criminal Justice Subcommittee – Rep. Irving Slosberg

    Local & Federal Affairs Committee – Rep. Daphne Campbell

    Regulatory Affairs Committee – Rep. Jim Waldman; Business & Professional Regulation Subcommittee – Rep. Darryl Rouson; Energy & Utilities Subcommittee – Rep. Alan Williams;

Insurance & Banking Subcommittee – Rep. Dwayne Taylor

    Rules & Calendar Committee – Rep. Jim Waldman; Rule-making, Oversight & Repealers Subcommittee – Rep. Barbara Watson

    State Affairs Committee – Rep. Darryl Rouson; Agriculture & Natural Resources Subcommittee – Rep. Kevin Rader; Government Operations Subcommittee – Rep. Irving Slosberg

    Ethics & Elections Subcommittee – Rep. Janet Cruz

    Select Committee on PPACA – Rep. Elaine Schwartz

 

Be Sociable, Share!

    About The Author

    Carma Lynn Henry Westside Gazette Newspaper 545 N.W. 7th Terrace, Fort Lauderdale, Florida 33311 Office: (954) 525-1489 Fax: (954) 525-1861

    Number of Entries : 5257

    Leave a Comment

    Site Designed By NoRegretMedia.com

    Scroll to top