You Are Here: Home » Politics » Democratic Ranking Members on House Committees and Subcommittees

Democratic Ranking Members on House Committees and Subcommittees

TALLAHASSEE, Fla. – Twenty-two members of the Florida House Democratic Caucus have been appointed as Ranking Members of committees and subcommittees of the Florida House of Representatives. Today, House Democratic Leader Perry Thurston extended his congratulations to those members and his appreciation to House Speaker Will Weatherford for making the appointments.

“I am pleased that Speaker Weatherford agreed substantially to our Democratic Caucus leadership team’s recommendations for Ranking Member appointments,” said Leader Thurston. “I believe the assignments significantly align legislative talents and experience with the policy needs of our state. I join these members in looking forward to addressing important work ahead.”

 

By a Dec. 3, 2012 Memorandum from House Speaker Will Weatherford, the following Members were appointed as Ranking Members for the following committees and subcommittees:

 

Appropriations Committee – Rep. Joseph Gibbons

Agriculture & Natural Resources Appropriations Subcommittee – Rep. Mark Pafford

Government Operations Appropriations Subcommittee – Rep. Bruce Antone

Health Care Appropriations Subcommittee – Rep. Janet Cruz

Education Appropriations Subcommittee – Rep. Dwayne Taylor

Justice Appropriations Subcommittee – Rep. Darryl Rouson

Transportation & Economic Development Appropriations Subcommittee – Rep. Reggie Fullwood

Finance and Tax Subcommittee – Rep. Michelle Rehwinkel Vasilinda

 

Economic Affairs Committee – Rep. Alan Williams

Economic Development & Tourism Subcommittee – Rep. Hazelle Rogers

Veterans & Military Affairs Subcommittee – Rep. Gwyndolen Clarke-Reed

Transportation & Highway Safety Subcommittee – Rep. Irving Slosberg

 

Education Committee – Rep. Betty Reed

Choice & Innovation Subcommittee – Rep. Michelle Rehwinkel Vasilinda

K-12 Subcommittee – Rep. Gwyndolen Clarke-Reed

Higher Education & Workforce Subcommittee – Rep. Perry Thurston, Jr.

 

Health & Human Services Committee – Rep. Mia Jones

Health Innovation Subcommittee – Rep. Joseph Gibbons

Health Quality Subcommittee – Rep. Daphne Campbell

Healthy Families Subcommittee – Rep. Lori Berman

 

Judiciary Committee – Rep. Elaine Schwartz

Civil Justice Subcommittee – Rep. Cynthia Stafford

Criminal Justice Subcommittee – Rep. Irving Slosberg

 

Local & Federal Affairs Committee – Rep. Daphne Campbell

 

Regulatory Affairs Committee – Rep. Jim Waldman

Business & Professional Regulation Subcommittee – Rep. Darryl Rouson

Energy & Utilities Subcommittee – Rep. Alan Williams

Insurance & Banking Subcommittee – Rep. Dwayne Taylor

 

Rules & Calendar Committee – Rep. Jim Waldman

Rulemaking, Oversight & Repealers Subcommittee – Rep. Barbara Watson

 

State Affairs Committee – Rep. Darryl Rouson

Agriculture & Natural Resources Subcommittee – Rep. Kevin Rader

Government Operations Subcommittee – Rep. Irving Slosberg

Ethics & Elections Subcommittee – Rep. Janet Cruz

 

Select Committee on PPACA – Rep. Elaine Schwartz

Be Sociable, Share!

    About The Author

    babybtc@gmail.com'
    Number of Entries : 527

    Leave a Comment

    Site Designed By NoRegretMedia.com

    Scroll to top